How Much Sugar Is In My Food and Beverage - Test Tubes - Visual Aid - Sugar Tube Display

SKU: SUGART
How Much Sugar Is In My Food and Beverage - Test Tubes - Visual Aid - Sugar Tube Display
How Much Sugar Is In My Food and Beverage - Test Tubes - Visual Aid - Sugar Tube Display
How Much Sugar Is In My Food and Beverage - Test Tubes - Visual Aid - Sugar Tube Display
Sugar Test Tubes - Nutrition Education Store

How Much Sugar Is In My Food and Beverage - Test Tubes - Visual Aid - Sugar Tube Display

SKU: SUGART
Regular price $ 65.00 Sale price $ 58.00
/
  • Free shipping
Delivered by , to your door
if ordered within hours and minutes
Not Shipping to ?
More Delivery Options
  • Secure payments
Shipping calculated at checkout.
Outline star
Outline star
Outline star
Outline star
Outline star
Filled star
Filled star
Filled star
Filled star
Filled star
(3)

How Much Sugar Is In My Food and Beverage - Test Tubes - Visual Aid - Sugar Tube Display

How Much Sugar? Sugar Test Tube Set demonstrates to students and adult consumers how much sugar is really added to various foods and how added sugar contributes to overweight and obesity. Looking at these dramatic tubes will helpeveryone understand how the average American actually consumes almost 1 cup of sugar a day!

This test tube set displays the amount of sugar in the following 10 popular foods:

  1. soda pop
  2. Hershey bar
  3. Jell-O
  4. brownie
  5. chocolate chip cookie
  6. pancake syrup
  7. Pop Tart
  8. apple pie
  9. vanilla ice cream
  10. Froot Loops or Lucky Charms cereal

Amounts are shown in teaspoons, so consumers can get a clear visual of how much sugar is added to processed food. This set comes with a brochure with information and teaching ideas. Store away from high heat or sunlight. Tubes are 4/5 inches in size, with one tube being about 1 inch. 

There are so many ways you can use your tubes.

  • You can display real food next to each tube.
  • Or add more beverages and have consumers measure out the sugar to go next to each one.
  • Compare an apple to an apple pie or an apple pop tart for a great lesson on the difference between refined and whole foods.

 

 

 

 

 

 

Why Buy From Us - At NutritionEducationStore.com, you’ll find trusted, science-based materials created by an award-winning, woman-owned company with over 30 years of experience. Our posters, handouts, and teaching tools are designed by dietitians, chefs, and educators to be accurate, engaging, and ready to use. As a USDA MyPlate National Strategic Partner, we offer resources aligned with the latest Dietary Guidelines—free from industry bias and backed by research. With fast shipping, eco-conscious production, and a proven track record serving over 35,000 health professionals, we’re here to help you teach with confidence and impact. Shipping is free and returns are always easy.
Sale Are You Drinking Candy? Sugar and Beverage Awareness Poster - Nutrition Education StoreAre You Drinking Candy? Sugar and Beverage Awareness Poster - Nutrition Education Store
Sale Are You Drinking Candy? Sugar Awareness Tearpad - Nutrition Education StoreAre You Drinking Candy? Sugar Awareness Tearpad - Nutrition Education Store
Sale Sugar Math Poster - Dietary Guidelines - Nutrition Education Store
Sale Sugar Math Tearpad - Nutrition Education StoreSugar Math Tearpad - Nutrition Education Store
$ 46.00 $ 42.00
Sale Food Label Poster - Nutrition Facts Poster - Nutrition Education StoreFood Label Poster - Nutrition Facts Poster - Nutrition Education Store
Sale Food Label Handout Tearpad - Nutrition Education StoreFood Label Handout Tearpad - Nutrition Education Store
Sale My Plate Poster - MyPlate Poster - Nutrition Education StoreMy Plate Poster - MyPlate Poster - Nutrition Education Store
Sale My Plate Kids Poster - Nutrition Education StoreMy Plate Kids Poster - Nutrition Education Store - Poster
$ 25.50 $ 20.00
Sale MyPlate Kids Color Handout Tearpad - Nutrition Education StoreMyPlate Kids Color Handout Tearpad - Nutrition Education Store
Sale MyPlate Game Poster - Nutrition Education StoreMyPlate Game Poster - Nutrition Education Store
$ 25.50 $ 20.00
Sale Real Food Grows Poster - Nutrition Poster - Motivational Poster - Nutrition Education StoreReal Food Grows Poster - Nutrition Poster - Motivational Poster - Nutrition Education Store